Co jest niezbędnym rodzajem chemii w każdym gospodarstwie domowym? Oczywiście proszki do prania. Dzięki proszkom możemy utrzymać nasze ubrania w czystości oraz dłużej zachować ich kolor. Podstawowymi proszkami do prania, jakimi rozróżniamy, są te do kolorowych oraz do białych tkanin.

Wybór proszku do prania ma znaczenie

Wybierając odpowiedni detergent, należy się zastanowić, jakie mamy potrzeby i czego oczekujemy. Oprócz standardowych produktów dostępne są również specjalne proszki do prania dla niemowląt, dzieci oraz dla alergików. Takie specjalne proszki do prania dostosowane są do szczególnych potrzeb delikatnej skóry. Oczywiście jego głównym zadaniem jest usuwanie brudu z tkanin, ale ważny jest też zapach. Ważne jest również czy proszek nie spiera koloru z naszych ubrań. Największą zaletą używania proszku do prania jest fakt, że świetnie radzi sobie z usuwaniem plan i silnych zabrudzeń.

Skład proszków do prania

Proszki do prania zawierają wiele składników, wśród nich można wyróżnić 6 podstawowych:

  1. Enzymy– Wybielają, usuwają trudne plamy oraz wzmacniają kolory tkanin. W proszku do prania można znaleźć szereg różnych enzymów, które przyspieszają proces czyszczenia.
  2. Substancje powierzchniowo-czynne są chyba najważniejsze w proszkach do prania. Co robią? Zwilżają tkaninę oraz plamy, dzięki czemu są one szybciej i skuteczniej usuwane.
  3. Środki powierzchniowo– czynne, mają za zadanie zwilżać tkaninę dzięki wytworzonej pianie. Piana nie pozwala ponownie osiadać brudowi na odzieży.
  4. Aktywne wybielacze– są nimi na przykład krzemiany alkaliczne, soda, fosforany i cytryniany. Sprawiają, że woda staje się bardziej miękka a detergenty lepiej działają.
  5. Konserwanty– mają za zadanie chronić proszki do prania przed bakteriami, które mogłyby je zanieczyścić, dostając się do środka. Trzeba na nie uważać, gdyż potrafią uczulać.
  6. Substancje zapachowe– jak sama nazwa wskazuje, mają nadać proszkom do prania ładny zapach. Mają wiele nazw, dlatego nie są podawane szczegółowo na opakowaniach produktów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *