Płyny do płukania jamy ustnej to jedne z podstawowych środków do higieny. Niestety używa go niewielu Polaków. Na rynku dostępnych jest wiele produktów o różnym zastosowaniu.

Płyny do płukania- rodzaje

Płyny do płukania jamy ustnej można podzielić na:

  • Płyny do płukania antyseptyczne– pomagają leczyć stany zapalne jamy ustnej i działają odkażająco
  • Płyny do płukania bakteriobójcze– niszczą drobnoustroje znajdujące się w jamie ustnej
  • Płyny do płukania remineralizujące szkliwo– działają wzmacniająco na szkliwo
  • Płyny do płukania wybielające– wybielają zęby i usuwają z nich osad
  • Płyny do płukania odświeżające– neutralizują nieprzyjemny zapach w jamie ustnej
  • Płyny do płukania wrażliwych zębów– zamykają odsłonięte kanaliki zębowe
  • Płyny do płukania nawilżające– nawilżają błony śluzowe jamy ustnej

Należy pamiętać, że płyn do płukania jamy ustnej nie może zastąpić codziennego szczotkowania zębów pastą. Płyny należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, bądź opisem na opakowaniu czy ulotce. Dzieci powinny stosować płyny specjalnie dostosowane do ich wieku, zwykle mogą ich używać od 6 roku życia. Produkty przeznaczone dla dzieci nie zawierają alkoholu.

Warto stosować płyn do płukania jamy ustnej

Żaden płyn nie zastąpi mycia zębów, ale pod pewnymi względami ma nad nim przewagę. Płyn do płukania jest w stanie dotrzeć wszędzie tam, gdzie pasta i szczoteczka nie są w stanie. Dzięki temu skutecznie pomaga w walce z kamieniem nazębnym i infekcjami dziąseł. Płyn do płukania ma bardzo uniwersalne zastosowanie. Śmiało można go używać do płukania zębów między posiłkami, wypłukać jamę ustną po szczotkowaniu czy wypłukać jamę ustną przed szczotkowaniem.

Warto jednak zachować umiar podczas stosowania płynu do płukania, ponieważ częste stosowanie nie jest zalecane. Do codziennego stosowania najlepiej wybierać produkty, które zawierają jak najmniej alkoholu albo wcale. Najlepszym momentem do płukania zębów jest chwila zaraz po ich umyciu pastą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *