Wybór proszków do prania jest bardzo duży i zróżnicowany, dlatego wybór odpowiedniego może przyprawić o ból głowy. Dawniej pranie sprawiało mniej problemów, ponieważ wybór produktów był zdecydowanie mniejszy.

Czym sugerować się wypierając proszki do prania

Wybierając proszki do prania, powinniśmy kierować się przede wszystkim jakością i jego przeznaczeniem. Marka i cena w tym przypadku powinny mieć drugorzędne znaczenie.

Skuteczność proszków do prania opiera się głównie na działaniu enzymów, które odpowiadają za usuwanie plam i wzmacnianie koloru.

Enzymy dzielimy na:

  • Mannanazy, które odpowiadają za usuwanie plam z czekolady i pasty do zębów
  • Celulazy, która chroni kolory tkanin
  • Lipazy usuwającej tłuste plamy
  • Amylazy usuwającej skrobię

Proszki do prania dzielimy na środki piorące do koloru i bieli. Oczywiście dostępne są również proszki uniwersalne. Jednak czasem może się to nie sprawdzić. Zwłaszcza proszki do prania białych tkanin mogą okazać się szkodliwe, gdyż w swoim składzie mają wybielacz. Proszki do białych kolorów sprawdzają się doskonale jedynie w przypadku jasnych tkanin, ponieważ zapobiegają ich szarzeniu.

Proszki do prania to kompozycje wielu zapachów

Zapachy proszków do prania są zwykle bardzo intensywne. Zdarza się, że zapachy działają drażniąco i powodują reakcje alergiczne. Dla alergików dostępne są proszki do prania ekologiczne. Taka wersja nie zawiera sztucznych barwników oraz szkodliwych związków. Ekologiczne proszki do prania mają zwykle neutralny zapach. Są one delikatne dla wrażliwej skóry i nie powodują podrażnień.

Co z wydajnością proszków do prania?

Wydajność jest kwestią sporną, ponieważ nie wszystkie proszki są tak samo ekonomiczne. Wszystko zależy głównie od producenta proszków do prania. To właśnie producent określa odpowiednią ilość, jaką należy zastosować podczas prania. Dobrze jest kupić specjalną miarkę, która ułatwia odmierzanie właściwej ilości detergentu. Dzięki niej nie będziemy musieli się martwić, że zużyjemy zbyt wiele proszku do prania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *